Yordam
Bepul yuklab olish va ma’lumotlar platformasi

Sarah Jane Hyland (1990-yil 24-noyabrda tugʻilgan) — amerikalik aktrisa va qoʻshiqchi. Manhattanda tugʻilgan, u „Private Parts“ (1997), „Annie“ (1999) va „Blind

Sarah Hyland

Vikipediya, erkin ensiklopediya
Sarah Hyland
Tavalludi
Sarah Jane Hyland

1990-yil 24-noyabr (1990-11-24) (35 yosh)
Nyu York Manhattan, Amerika Qoʻshma Shtatlari
Fuqaroligi AQSh
Kasbi Aktrisa, qoʻshiqchi
Faoliyat yillari 1997-yildan hozirgacha

Sarah Jane Hyland (1990-yil 24-noyabrda tugʻilgan) — amerikalik aktrisa va qoʻshiqchi. Manhattanda tugʻilgan, u „Private Parts“ (1997), „Annie“ (1999) va „Blind Date“ (2007) filmlarida kichik rollarni oʻynashdan oldin professional sahna sanʼati maktabida oʻqigan. U ABC „Modern Family“ (2009—2020) sitkomida Xeyli Danfi rolini o‘ynagani bilan mashhur bo‘lib, ko‘pchilikning olqishiga sazovor bo‘ldi, jumladan, „Komediya serialidagi ansamblning eng yaxshi ijrosi“ uchun to‘rtta Ekran aktyorlari gildiyasi mukofoti va Tanqidchilar tanlovi mukofotining „Komediya serialidagi eng yaxshi yordamchi aktrisa“ uchun tanlov televideniyesi mukofoti nominatsiyasi.

Hyland shuningdek, „Geek Charming“ (2011), „Struck by Lightening“ (2012), „Scary Movie 5“ (2013), „Vampire Academy“ (2014), „See You in Valhalla“ (2015), „XOXO“ (2016), „Dirty Dancing“ (2017) va „The Wedding Year“ filmlaridagi rollari bilan ham tanilgan.

Yoshlik va taʼlim

Hyland 1990-yil 24-noyabrda Nyu Yorkning Manhattan shahrida tug‘ilgan. U aktyorlar Melissa Canaday va Edvard Jeyms Hylandning qizi va aktyor Ian Hylandning singlisi.

Hyland Manhattandagi Professional sahna sanʼati maktabida tahsil olgan.

Karyerasi

Hayland 1997-yilda „Private Parts“ filmidagi Hovard Sternning qizi rolini oʻynagan birinchi chiqishidan beri rol ijro etib kelmoqda. U NBC telekanalidagi „Lipstick Jungle“ filmida 1999-yilda Annie va Maddi Xilining televizion filmida Molly kabi rollarni ijro etdi. Hyland aktrisa Molly Kalver bilan birga „Olive Garden“ reklama roligida ishtirok etdi. U, shuningdek, Brodveyda „Grey Gardens“ (2006)dagi yosh Jaklin Buvier sifatida paydo boʻldi.

2009-yildan 2020-yilgacha Hyland ABC Modern Family sitkomida Xeyli Danfi rolini oʻynadi, buning uchun u va shouning qolgan aʼzolari 2011-yildan 2014-yilgacha har yili Komediya serialidagi ansamblning ajoyib ijrosi uchun Ekran aktyorlari gildiyasi mukofotini qoʻlga kiritdilar.

2011-yilda Hyland Disney Channel Original Moviening „Geek Charming“ filmida rol oʻynadi. 2012-yilda Hyland „Struck by Lightning“ filmida paydo boʻldi. 2012-yil sentabr oyida u Dianna Agron va Gabbi Duglas bilan birga Nintendo 3DS reklama roligida ishtirok etdi.

Hyland ijro etgan qoʻshimcha musiqiy loyihalar va teatr spektakllari: „Kerrigan — Lowdermilk Live“ (2013-yilgi kontsert), „Hair“ (2014-yilda Hollywood Bowl ga moslashtirilgan), „The Unauthorized Musical Parody of Scream“ (2014-yilda Rockwell Table & Stageda spektakl) va Jenna Ushkowitz hamda Samanta Futerman tomonidan yaratilgan Adoption uchun „Kindred Foundation“ (2015-yilda mablagʻ yigʻish).

2014 va 2018-yillarda Hyland Disney Parksning Rojdestvo bayrami paradida (Disney Parklarida Rojdestvo bayrami) Jordan Fisher bilan raqsga tushish va qoʻshiq aytishni oʻz ichiga olgan mezbonlikni amalga oshirdi. Hyland shuningdek, „The Wonderful World of Disney: Disneyland 60“ (2016) va „Mickey’s 90th Spectacular“ (2018) filmlarida mehmon sifatida ishtirok etdi.

2016-yilda Hyland Boyce Avenue bilan birga The Chainsmokers tomonidan „Closer“ va Maroon 5 tomonidan yozilgan „Donʼt Wanna Know“ kabi qoʻshiqlarni ijro etdi, ikkalasi ham Boyce Avenue albomining „Cover Sessions Vol. 4“ albomiga kiritilgan va 2017-yil 19-dekabrda chiqarilgan. „Donʼt Wanna Know“ 2016-yil dekabr oyida Billboard Canadian Hot 100 chartida 62-oʻrinni egalladi.

Hyland 2019-yilgi Teen Choice mukofotlarida Jordan McGrou (doktor Filning o‘g‘li) bilan „Met At a Party“ debyut ijrosini kuyladi. Singl 2019-yil 9-avgustda Republic Records orqali chiqarildi.

2019-yilda Hyland Olay bilan teri mahsuloti kompaniyasi uchun hamkorlik qildi. 2020-yil dekabr oyida u Joe Keery bilan birga Taco Bellning „The Craving“ deb nomlangan reklama roligida paydo boʻldi.

2021-yil oktabr oyida Hyland shokoladli vitaminlar (shu jumladan, „Beauty Bites“ va „Mood Bites“) qatori Sourse kreativ direktori va hammuassisi bo‘ldi.

2022-yilda Hyland Peacockda Love Island USA boshlovchiligini qabul qiladi. Shuningdek, u Pitch „Perfect: Bumper in Berlin“ filmida rol oʻynaydi.

Shaxsiy hayoti

Aloqalar

Hyland oʻzining „Geek Charming“ hamkasbi Mett Prokop bilan 2010-yilda tanishganidan soʻng toʻrt yil davomida uchrashdi. 2014-yil avgust oyida Hyland Prokopga nisbatan to‘rt yillik munosabatlari davomida uni jismoniy va og‘zaki haqorat qilgani uchun munosabatdagi zo‘ravonlikni vaqtincha cheklashga qaror qildi. Oʻsha yilning oktabr oyida bu ehtiyot chorasi vaqtinchalik emas, butunlayga aylandi.

Hyland 2015-yildan 2017-yilgacha „Vampire Academy“ aktyori Dominik Shervud bilan uchrashgan.

2017-yilda Hyland „The Bachelorette“ va „Bachelor in Paradise“ filmining sobiq ishtirokchisi Uells Adams bilan uchrashishni boshladi. 2019-yil iyul oyida juftlik unashtirildi. Ular COVID-19 pandemiyasi sababli qoldirilgan 2020-yil avgust oyidagi rejalashtirgan toʻylarini bir necha bor qoldirgan. Er-xotin 2022-yilda, iyun oyi boshida ochiq kelinlik marosimini nishonlagandan keyin turmush qurishni kutishgan edi. Ular hozirda Los-Anjelesda istiqomat qilishadi.

Salomatlik

Hylandga yosh bolaligida buyrak displaziyasi tashxisi qoʻyilgan va 2012-yil aprel oyida otasidan buyrak koʻchirib oʻtkazilgan. Bu buyrak koʻchirish bir necha yildan soʻng muvaffaqiyatsizlikka uchradi va 2017-yil sentabr oyida uning ukasi Ian tomonidan topshirilgan ikkinchi buyrak transplantatsiyasiga olib keldi. Hyland tanasi oʻzining hadya qilingan buyragini rad etmasligini taʼminlash uchun muntazam ravishda rad etishga qarshi dorilar va steroidlarni qabul qiladi; binobarin, Hyland vazni va mushak massasini saqlab qolishda qiynaladi va bir necha marta yotoqda dam oladi, baʼzan esa bir vaqtning oʻzida „Modern Family“ filmini suratga olishni davom ettiradi.

2018-yil dekabr oyida Self jurnalidagi maqolasida Hyland oʻz joniga qasd qilish haqida oʻylaganini aytdi, chunki u oʻzini oilasiga yuk deb hisobladi va tanasi otasining buyragini rad etgani uchun oʻzini aybladi. Tugʻilganidan beri u sogʻligʻini yaxshilash uchun 16 ta operatsiyani oʻtkazdi, jumladan, koʻplab buyrak operatsiyalari va endometriozini davolash uchun laparoskopik jarrohlik ham oʻtkizilgan edi.

Filmografiyasi

Film

Yil Sarlavha Rol Izohlar
1997 A Tall Winter’s Tale Elizabet
Private Parts Xovardning qizi
1998 The Object of My Affection Molli
Advice from a Caterpillar Lizbet
1999 Cradle Will Rock Silvano — Jovanna
2002 The Empath Yosh Kristina
2004 Spanglish Uyqudagi doʻst
2007 Blind Date Bola Ovoz
2010 Monster Heroes Dalila
Cougars, Inc. Kortni
2011 Conception Treysi
Geek Charming Dylan
2012 Struck by Lightning Kler Metyus
2013 Scary Movie 5 Mia
April Apocalypse Samm
2014 Vampire Academy Natali Dashkov
Date and Switch Ava
2015 See You in Valhalla Yohana Burvud Shuningdek, ishlab chiqaruvchi
2016 Satanic Chloe
Lego DC Comics Super Heroes:

Justice League — Gotham City Breakout

Koʻrshapalak qiz Ovoz
XOXO Kristal Shuningdek, ijrochi prodyuser
2019 The Wedding Year Mara Baylor
2022 My Fake Boyfriend Kelli

Televideniye

Yil Sarlavha Rol Izohlar
1997–1998 Another World Rain Wolfe Nomaʼlum epizodlar
1998 Trinity Uyatchan qiz Epizod: „No Secrets“
1999 Annie Molly TV film
2000 Joe Gould’s Secret Elizabeth Mitchell TV film
2000 The Audrey Hepburn Story Audrey Hepburn

(8 yosh)

TV film
2000 All My Children Karen 2 epizod
2000 Falcone Jess Pistone Egan Nomaʼlum epizodlar
2001 Law & Order: Special Victims Unit Lily Ramsey Epizod: „Repression“
2002 Touched by an Angel Grace Epizod: „A Feather on the Breath of God“
2004 Law & Order Kristine McLean Epizod: „The Dead Wives Club“
2005 Law & Order: Trial by Jury Brianne Colby Epizod: „Vigilante“
2007 One Life to Live Heather 7 epizod
2008–2009 Lipstick Jungle Maddie Healy 15 epizod
2009 Law & Order: Special Victims Unit Jennifer Banks Epizod: „Hothouse“
2009–2020 Modern Family Haley Dunphy Bosh rol; 11 fasl
2010 Cubed Herself 2.4 epizod
2011 Childrens Hospital Famous Person Epizod: „Nip/Tug“
2011 Geek Charming Dylan Schoenfield TV film
2012 Punk’d Oʻzi Epizod: „Lucy Hale“
2012 Perception Taniqli shaxs Epizod: „Kilimanjaro“
2012–2015 Randy Cunningham: 9th Grade Ninja Theresa Fowler (ovoz) 11 epizod
2013 Call Me Crazy: A Five Film Grace TV film; segment: „Grace“
2013 Bonnie & Clyde Blanche Barrow Mini serial
2014 Robot Chicken DC Comics Special 2: Villains in Paradise Lena Luthor (ovoz) Maxsus
2014 Hot in Cleveland Ivy Epizod: „Rusty Banks Rides Again“
2015 Repeat After Me Oʻzi Epizod: „Episode 101“
2015 The Lion Guard: Return of the Roar Tiifu (ovoz) TV film
2016–2017 The Lion Guard 4 epizod
2016 Lip Sync Battle Shorties Oʻzi Boshlovchi; maxsus TV
2017 Lip Sync Battle Epizod: „Sarah Hyland vs. DeAndre Jordan“
2017 Dimension 404 Chloe Epizod: „Cinethrax“
2017 Dirty Dancing Lisa Houseman TV film
2017 Shadowhunters Seelie Queen 2 epizod
2017 The Lion Guard: The Rise of Scar Tiifu (ovoz) TV film
2019 Veronica Mars Alyssa Epizod: „Heads You Lose“
2020 RuPaul’s Drag Race All Stars Oʻzi

(mehmon hakam)

Epizod: „SheMZ“
2020 Celebrity Game Face Oʻzi Premyera epizod
2021 Epic Rose Pilot
2022 Love Island USA Oʻzi Boshlovchilik
TBA Pitch Perfect: Bumper in Berlin Heidi Bosh rol, kelgusi son

Veb

Yil Sarlavha Rol Izohlar Manba(lar)
2020-yildan hozirgi kungacha Lady Parts Oʻzi (mezbon) Shuningdek, ijodkor va ijrochi prodyuser
2022 Bone, Marry, Bury Allie Ovozli rol; podkast, 7 qism

Musiqiy videolar

Yil Sarlavha Artist (lar) Manba(lar)
2009 „In the Moonlight (Do Me)“ Reid Yuing
2016 „Like I Did“ Sheyn Xarper
2016 „Closer“ Sarah Hyland va Boyce Avenue ishtirokida
2016 „Donʼt Wanna Know“
2017 „Donʼt Think Twice, Itʼs All Right“ Sarah Hyland va J. Quinton Jonson
2018 „Know U Anymore“ Sarah Hyland va BoTalks ishtirokida

Diskografiyasi

Yil Qoʻshiq (lar) Artist (lar) Albom Manba(lar)
2017 "(I’ve Had) The Time of My Life" va

„Donʼt Think Twice, Itʼs All Right“

Dirty Dancing (2017) aktyorlari bilan Dirty Dancing: Original Television Soundtrack
2017 „Closer“ va „Donʼt Wanna Know“ Boyce Avenue Cover Sessions Vol. 4
2018 „Know U Anymore“ Sarah Hyland va BoTalks albom boʻlmagan singl
2019 „Met At a Party“ Jordan McGrou albom boʻlmagan singl

Mukofotlar va nominatsiyalar

Yil Uyushma Turkum Ish Natija Manba(lar)
2000 Yosh artist mukofotlari Badiiy yoki telefilmdagi eng yaxshi ijro — Yosh ansambl (aktyorlar bilan birgalikda) AnnieNomzodlikka qoʻyilgan
2010 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishi Modern FamilyNomzodlikka qoʻyilgan
Teen Choice mukofotlari Tanlangan TV: Ayol Breakout StarNomzodlikka qoʻyilgan
2011 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishiGʻolib
2012Gʻolib
Teen Choice mukofotlari Tanlangan TV: Eng yaxshi ayol sahnasiNomzodlikka qoʻyilgan
2013 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishiGʻolib
Tanqidchilar tanlovi televizion mukofotlari Komediya serialidagi eng yaxshi ikkinchi plandagi aktrisaNomzodlikka qoʻyilgan
2014 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishiGʻolib
Glamour mukofotlari Komediya aktrisasiGʻolib
2015 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishiNomzodlikka qoʻyilgan
2016Nomzodlikka qoʻyilgan
Bolalar tanlovi mukofotlari Sevimli ayol TV yulduzi — Oilaviy shouNomzodlikka qoʻyilgan
2017 Ekran aktyorlari gildiyasi Komediya serialidagi ansamblning ajoyib chiqishiNomzodlikka qoʻyilgan
2018 Teen Choice mukofotlari Tanlangan komediya televideniyesi aktrisasiNomzodlikka qoʻyilgan
2019Nomzodlikka qoʻyilgan
Yuqori